Yüz Estetiği Hangi Bölgelere Uygulanabilir

Yüz Estetiği Hangi Bölgelere Uygulanabilir

Yüz estetiği nedir? Yüz estetiği, yüz bölgesinde oluşan orantısızlıkların giderilmesi için uygulanan cerrahi bir işlemdir. Yüz estetiği kapsamında genel olarak kemik küçültme veya kemik büyütme işlemleri uygulanır. Yüz estetiği kapsamındaki küçültücü uygulamalar, yüz bölgesindeki bazı kemiklerin kesilmesi veya tıraşlanması şeklinde yapılır. Büyütücü uygulamalar ise implantlar (protezler) yardımıyla yapılır. Peki, yüz estetiği hangi bölgelere uygulanabilir? Yüz estetiği; çene ucu, elmacık kemiği, kaş, alın ve göz kapağı bölgelerine uygulanan işlemleri kapsar.

Çene Üçü İmplantları

Çene ucu implantları, çenesi geride olan veya küçük çeneli kişilere uygulanan işlemlerdir. Bu operasyon sonucunda alt çene uzatılarak yüz orantısı yeni çeneye uygun olarak düzeltilir. Bu işlemlerde silikon çene ucu implantları veya politetrafloruetilen çene ucu implantları kullanılır. Politetrafiloruetilen implantlar özel gözenekli bir yapıya sahip oldukları için, kemik hücreleri zamanla bu gözeneklerin içerisine girer ve o bölgede kemik oluşumunu sağlar.

Elmacık Kemiği İmplantları

Elmacık kemiği (Zygoma) implantları, elmacık kemiği olarak tabir edilen bölgeye uygulanır. Köşeli bir çene kemik yapısı bulunan kişilerde ve elmacık kemiği çıkık bir görünüme sahip kişilerde çeneyi ovalleştirmek suretiyle orantılı bir şekle kavuşturmak amacıyla elmacık kemiği implantları uygulanır. Bu işlemlerde silikon implantlar ve politetrafloroetilen implantlar kullanılır. Politetrafloroetilen implantlar vücut dokularına çok uyumlu olduğu için özel gözenekli yapısından dolayı zaman içerisinde kemikleşir. Elmacık kemiği protezleri, farklı ebatlarda üretilir. Uygulanacak protez hastanın yüz oranına göre belirlenir.

Alın Germe ve Kaş Kaldırma

Mimiklerin fazla kullanılması ve yer çekiminin etkileri yüzün üst bölümü olarak tanımlanan alın ve kaş bölgelerinde bazı önemli deformasyonlara sebep olur. Buna bağlı olarak alında derin çizgiler oluşur. Kaşlar ise aşağıya doğru düşmüş bir görünüm kazanır. Ayrıca, göz kapakları üzerinde katlanmış bir deri meydana gelir. Gözlerin yan taraflarında ise kaz ayağı şeklinde adlandırılan çizgiler oluşur. Bu sebeplerden dolayı neşesiz, yorgun ve yaşlı bir görünüm ortaya çıkar. Bu görünümün düzeltilmesi için yüz estetiği operasyonu uygulanarak, kaşla ve sarkmış alın derisi gergin hale getirilir. Böylece, bu bölgedeki kırışıklıklar tamamen ortadan kaldırılır ve genç bir görünüm elde edilir.

Göz Kapağı Estetiği

Göz kapağı estetiği, alt ve göz kapaklarında bulunan yağ torbalanmalarının düzeltilmesi ve sarkmış derilerin çıkartılması için uygulanan bir işlemdir. Bu işlem esnasında alt göz kapağında kirpiklerin 7-8 mm üzerinde kesi açılır. Üst göz kapağında ise kirpiklerin 1-2 mm altında kesi açılır. Bu işlemde ayrıca fıtıklaşmış yağ torbaları da düzeltilir.

Leave a reply