Liposuction Nasıl Yapılır

Liposuction Nasıl Yapılır

Liposuction nedir? Liposuction diğer adıyla yağ aldırma işlemi, vücut görünümünü iyileştirmek ve düzensiz vücut şekillerini düzeltmek için istenmeyen fazla yağların alınmasını sağlayan bir operasyondur. Liposuction; çene, boyun, yanaklar, üst kollar, göğüsler, karın, kalçalar, dizler ve ayak bileği gibi birçok vücut bölgesi için uygulanabilir.

Liposuction Öncesi Hastanın Yapması Gerekenler Nelerdir?

Liposuction yaptırmaya karar veren hastalar, bu kararlarını estek cerrah ile paylaştıklarını operasyon için uygun olup olmadıkları tespit edilir. Bu aşamada estetik cerrah ile yapılan görüşme sonrası operasyonun uygun olduğuna karar verilirse, hasta için gerekli laboratuvar tetkikleri ve genel sağlık kontrolleri yaptırılır. Ayrıca, hastalar doktor tarafından reçete edilen ilaçlar olursa bunları mutlaka kullanmalıdır. Diğer yandan, operasyon esnasında olası kanama riskinin en aza indirilmesi için, aspirin vb. kan sulandırıcı ilaçlar bu süreçte kullanılmamalıdır. Liposuction ameliyatı öncesi hastaların sigarayı bırakması gerekir.

Liposuction Uygulamasında Süreç Nasıldır?

Liposuction nasıl yapılır? Liposuction işlemi, hastalarda genel veya spinal anestezi yöntemiyle uygulanır. Liposuction, yaklaşık 1-2 saat süren cerrahi bir işlemdir. Liposuction, aynı zamanda lazer veya klasik yöntemle uygulanabilir. Yap alınacak bölgenin genişliğine bağlı olarak, bu iki yöntem birlikte ya da ayrı ayı uygulanabilir. Liposuction işlemi, cilt altındaki yağ dokusunun çok ince metal kanüller kullanılarak küçük deliklerden geçirilerek alınması şeklinde uygulanır. Alınacak yağın miktarı ve bölgesi dikkate alınarak bu bölge için en uygun kanüller kullanılır. Liposuction operasyonunda, genel olarak 10-45 cm uzunluğunda ve 2-5 mm çapında bulunan kanüller ile işlem yapılır. Farklı oranlarda şiddet uygulayabilen ve farklı şiddetler ile vakum yapabilen bir cihaza şeffaf bir hortum bağlıdır. Bu hortumla bağlı bulunan kanüller aracılığıyla, bölgede bulunan fazla yağlar kolayca alınır.

Uygulama öncesinde hastalara özel bir karışım enjekte edilir. Bu karışım cilt altında oluşan kanamayı azaltan ve buradaki yağ dokusunun kolayca alınabilmesini sağlar. Uygulanan bu işlem yalnızca bölgede bulunan yağların alınmasını sağlamaz, aynı zamanda bu bölgedeki yağ depolama kapasitesinde de açık bir şekilde azalmaya sebep olur. Bu azalmanın sebebi ise, yağın depolandığı odacıklar ile birlikte alınabilmesidir. Ayrıca, bu bölgede yağ hücresi sayısı fark edilir derecede azalır. Bundan dolayı, aynı bölgede fazla yağ dokusu birikimi tekrar gerçekleşmez. Ancak işlem uygulanan alanda bazen sarkmalar görülebilir. Bundan dolayı, yağ aldırma işlemi esnasında karın germe gibi ihtiyaç duyulan bazı operasyonların da uygulanması gerekebilir.

Leave a reply