Burun Estetiği Nasıl Yapılır

Burun Estetiği Nasıl Yapılır

Burun estetiği (rinoplasti) nedir? Burun estetiği, burunda meydana gelen doğuştan kaynaklı deformasyonlar ya da daha sonra oluşan darp, kaza ve yaralanma gibi durumlar neticesinde oluşan eğrilikleri düzeltmek amacıyla uygulanan bir estetik operasyon türüdür. Burunda oluşan konka hipertrofisi ya da septum deviasyonu adı verilen burun eti rinoplasti yöntemiyle bu eğrilikler düzeltilebilir. Bu deformasyonlar sonucunda burun nefes almakta oldukça zorlanır. Diğer yandan, burun estetiği operasyonlarında yalnızca deforme ve eğrilik düzeltilmez, aynı zamanda burnun yüz bölgesi ile estetik açıdan uyumlu bir görünüm kazanması da sağlanır.

Burun Estetiği Ameliyatına Nasıl Hazırlık Yapılır?

Burun estetiği (rinoplasti) öncesi hastanın bizzat estetik cerrah ile görüşmesi çok önemlidir. Hastanın tercih ettiği düzeltme ya da estetik türüne bağlı olarak, estetik uzmanı tarafından gerekli değerlendirmeler yapılır ve olası riskler hatırlatılır. Hastaya, estetik cerrah tarafından burun estetiği sonrası elde edilecek yeni burun şekli bilgisayar ortamında veya örnek fotoğraflar üzerinden gösterilir. Hastanın onay vermesi ile operasyon için randevu günü belirlenir. Ayrıca, ameliyat esnasındaki olası komplikasyonlara karşı önlem almak adına hastaya gerekli tetkikler yaptırılır.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır? Burun estetiği ameliyatlarında genel olarak açık ve kapalı teknik olmak üzere 2 farklı teknik uygulanır. Ancak açık teknik ile yapılan burun estetiği operasyonları günümüzde daha çok tercih edilir. Her iki tekniğinde kendisine özgü avantaj ve dezavantajları vardır. Diğer taraftan, burun estetiği operasyonları genel anestezi yöntemiyle ve yaklaşık 2 saat içerisinde yapılır. Açık rinoplastide, burnun uç bölgesinden ve iç kısmından gerekli kesiler açılır. Ardından bu kesilerden burnun uç kısımlarında yer alan kıkırdaklar düzeltilerek hastanın istediği burun şekli kolayca elde edilir.

Burnun uç ve yukarı kısmında bulunan kıkırdak dokusunda mevcut hasarlar ya da öngörülen burun uç kısmı, açık burun estetiği ile elde edilebilir. İhtiyaç olması durumunda, burnun kendisinden alınan kıkırdaklar estetik yapılan burun bölgesine eklenebilir. Ayrıca, burun kemerinin törpüleme yoluyla istenilen şekle getirilmesi mümkündür. Burun estetiği (rinoplasti) sonrası, nefes alma ile ilgili sorunlar tamamen ortadan kaldırılırmış olur. Ayrıca yeni ve estetik bir burun şekil elde edilmiş olur.

Leave a reply